Фолклорния фестивал „Шумла“ започна на 17 юни на поляните край паметника „Създатели на българската държава“ като гайдарския оркестър на СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен с ръководител Мирослав Минчев и тъпанджията Емил Димитров поставиха началото му. Шуменци посрещнаха с много аплодисменти обичаните изпълнители от ансамбъл „Шумен“ и до късно вечерта пяха и танцуваха с госта на фестивала – народната певица Цветелина.



През втория ден на фолклорното събитие (18.06.) кулинарната изложба „Пътуване във времето“ привлече любителите на добрата кухня и на домашно приготвената храна. Хореографски танци от всички етнографски области на страната изпълниха децата от детския танцов ансамбъл „Веселяче“ към ЦПЛР-ОДК „Анастас Стоянов“ на сцената. В програмата взеха участие 110 малки танцьори, които завладяха публиката с много енергия и талант. След това на сцената се изявиха ансамбъл „Пазарджик“. Певиците, музикантите и танцьорите от състава потопиха зрителите във фолклорното богатство на Пазарджишкия край. Те представиха част от произведенията, включени в най-новата програма на формацията, посветена на 60-годишнината от създаването на ансамбъла. Празничното веселие за посетителите на „Шумла“ продължи с изпълненията на оркестър „Млади тракийци“ с ръководител Божидар Стрехин и народната певица Ваня Вълкова.







На 19.06. (неделя) се проведе урок по народни танци от доц. д-р Катя Кайрякова и Боряна Колева, ръководители на ансамблите „Шумен“ и „Веселяче“. В инициативата се включиха и участници във фестивала. След това всички заедно показаха своите умения и извиха голямо българско хоро. С феерия от народни песни и танци в изпълнение на ансамбъл „Мадара“ завърши третото издание на фолклорния фестивал „Шумла“.

